Home Eğitimlerimiz Kenti Şekillendiren Geçmiş Pandemiler ve Akıllı Kentler (Uzaktan Eğitim)

Kenti Şekillendiren Geçmiş Pandemiler ve Akıllı Kentler (Uzaktan Eğitim)

0
1,188

Eğitimci: Dr. Öğretim Üyesi Yasemin HAYTA

Eğitimin İçeriği:

I.Aşama

Akıllı Kent

“Akıllı Kent”, IBM tarafından kentlerdeki sistemlerin temel bilgilerini algılamak, analiz etmek ve bütünleştirmek için bilgi ve iletişim teknolojisinin kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda akıllı kent, çevre koruma, kamu güvenliği ve kent hizmetleri, endüstriyel ve ticari faaliyetler de dahil olmak üzere farklı ihtiyaç türlerine akıllıca yanıt vermelidir. Günümüzde belirli bir kenti nasıl akıllı bir kent olarak değerlendirebileceği tartışılmakta ve kentleri akıllı hale getirmek için son uygulamalardan yararlanılmaktadır. Akıllı kent konseptinin altında yatan çok boyutlu bileşenler ve başarılı bir akıllı kent girişimi için temel faktörler; akıllı kentin mevcut çalışma tanımları ve akıllı kente benzer çeşitli kavramsal uygulamalar keşfedilerek belirlenir. Eğitim akıllı kentin üç ana boyutuna (teknoloji, insanlar ve kurumlar) uyumlu stratejik ilkeler sunmaktadır:

Altyapıların ve teknoloji aracılı hizmetlerin entegrasyonu,

İnsan altyapısının güçlendirilmesi için sosyal öğrenme ve

Kurumsal gelişme ve vatandaş katılımı için yönetişim.

II.Aşama

Pandemi ve Akıllı Kent;

Dünyada akıllı kent konsepti ve ilgili teknolojik araçların benimsenme hızı arttıkça, bu araçların, kentsel sağlık tematiği de dahil olmak üzere, yaşanabilirlik boyutlarının yeterince karşılanmasını sağlamak için uyarlanması gerekecektir. Bu bağlamda, akıllı kent teknolojisi tedarikçileri arasındaki standardizasyon eksikliğinin kentler ve veri platformları arasında iletişimsizliğe yol açma riski göz önünde bulundurulmalıdır. Covid-19 salgını üretken olmayan bir sistemle sonuçlanabilir çünkü erken tespiti ve yönetimi, akıllı kentlerin teknolojik omurgasına giderek daha fazla bağımlı hale gelebilir. Nesnelerin İnterneti, hayatlarımızı etkileme ve dünyaya önemli değişiklikler getirme niteliğine sahip devrim niteliğinde bir alandır. Kullanıcı için veriye dayalı ve akıllı uygulamayı kolaylaştırmak için birkaç IoT uygulaması öngörülmüştür. Akıllı Kent ve Akıllı Ulaşım Sistemi (ITS), kullanıcıya akıllı ve güvenli bir deneyimin fütüristik bir vizyonunu sunar. Aynı zamanda seyrek kaynakları verimli bir şekilde yönetir ve kent operasyonlarının verimliliğini optimize eder. Bununla birlikte, COVID-19 gibi salgınlar, mevcut uygulamaların sınırlarını ortaya çıkarır. Bu nedenle, bu tür gelecekteki salgınları kontrol altına almak için yönergelerin, kuralların ve hükümet uygulamalarının hızlı ve zamanında uygulanması için teknoloji sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Eğitimde;

Pandemi sürecinde akıllı kent ile bağlantılı uygulamalar,

Dünya ve Türkiye’de ki akıllı kent uygulamaları incelenerek eğitim tamamlanacaktır.

Eğitim Tarihi:7-8-9 Aralık 2020

Eğitim Süresi: 5 saat

Eğitim Ücreti: 200TL

Katılımcılara BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ – SÜREKLİ EĞİTİM ve UYGULAMA ARAŞTIRMA MERKEZİ (BAUNSEM) onaylı katılım belgesi verilecektir.

* Katılım belgesini Merkezimize gelerek elden teslim alabilir ya da eğitim bitiş tarihinden sonraki 20 iş günü içerisinde alıcı (aday tarafından) ödemeli olarak tarafınıza gönderilecektir.

 

ÖN KAYIT İÇİN İZLENECEK YOL

1-) (Ön kayıt için tıklayın) Ön kayıt alanını kesin  seçerek gerekli bilgileri doldurun.

*Ön kayıt işleminiz tamamlanmasının ardından birimimiz görevlileri  sizinle iletişime geçtikten sonra kesin kayıt işlemlerinizi aşağıdaki tarif edilen şekilde tamamlayın.

*Kesin kayıt için ilk olarak ön kayıt işlemlerinizi  tarif edilen şekilde tamamlayın ve birim görevlilerimizin sizinle iletişime geçmesini bekleyin.

KESİN KAYIT İÇİN İZLENECEK YOL (birimimiz görevlileri tarafından size ulaşılmadan kesin kayıt yapmayınız)

1-) (Kesin kayıt için tıklayın)  nakit yada kredi kartı olarak ücreti yatırın.

2-) Nakit yatıranlar için; Banka dekontunuzu dosya seç alanı kullanarak yükleyin.

3-)Kimlik fotokopisini taratıp veya  görüntü olarak dosya seç alanı kullanarak sisteme yükleyin.

*Ödeme dekontu ve kimlik fotokopinizi sistemden dosya seçeneğinden göndermediğiniz takdirde” baunsem@balikesir.edu.tr “adresine elektronik posta olarak gönderebilirsiniz.

*İşlemlerin gerçekleşmesinin ardından kaydınız tamamlanmış olacaktır.

NAKİT ÖDEMELER İÇİN ÖDEME BİLGİLERİ
Lütfen ön kayıt olmadan ödeme yapmayınız.

Alıcı: Balıkesir Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi
Açıklama kısmına “Akıllı Kent Eğitimi” ve Kursiyer ismi yazılacak

Halk Bankası
Balıkesir Merkez Şubesi
Şube Kodu: 241
Hesap No: 44 1000 69
Alıcı : Balıkesir Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi
IBAN NO: TR42 0001 2009 2410 0044 1000 69

Balıkesir Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Dinkçiler Mh. Soma Cad. NEF Yerleşkesi No:20/1
Altıeylül/BALIKESİR
Tel: 0 266 243 14 81
Eposta:baunsem@balikesir.edu.tr